Stres zwiększa podatność na uzależnienie. Ostatnia dekada doprowadziła do dynamicznego wzrostu zrozumienia mechanizmów leżących u podstaw tego twierdzenia. Ale czy dzięki tej wiedzy możemy poprawić skuteczność terapii uzależnień?
Uzależnienie jako remedium na stres
Uzależnienie pojawia się często w wyniku próby radzenia sobie ze stresem. Nasze codzienne działania podyktowane są instynktem przetrwania. Jemy, załatwiamy swoje potrzeby fizjologiczne, pracujemy – wszystko, by przeżyć. Do pracy idziemy, bo chcemy sobie zapewnić godziwą przyszłość. Ta jednak jest jedną wielką niewiadomą. Wszystkie te sytuacje generują stres. Mimo, iż często ludzie zdają sobie sprawę, że alkohol, czy narkotyki nie są najlepszym sposobem radzenia sobie z trudnościami – chwilowa ulga jest dla nich wystarczającym remedium.
Nieprzyjemne konsekwencje szybkich decyzji
Nikt z nas nie lubi cierpieć. W związku z czym decyzja o poradzeniu sobie ze stresem przy pomocy środków psychoaktywnych często jest podejmowana bez zastanowienia. Reagowanie w ten sposób, a właściwie nagradzanie się, bo tak nasz mózg odczytuje dostarczenie mu tego bodźca, prowadzi do neuroadaptacji. Oznacza to, że w wyniku uzależnienia pojawiają się często: uczucie „głodu”, utrata kontroli i zachowania kompulsywne. W związku z tym dochodzi do zniekształcenia i osłabienia funkcjonowania procesów uczenia się, radzenia sobie z problemami, czy właściwego nagradzania.
Łańcuch przyczynowo-skutkowy
Istnieje związek pomiędzy wykorzystywaniem w dzieciństwie, zarówno fizycznym, emocjonalnym lub seksualnym, a późniejszym rozwojem uzależnień. Nie oznacza to jednak, że każda osoba wykorzystywana w przeszłości jest uzależniona od substancji psychoaktywnych, ani też, że człowiek uzależniony był w przeszłości maltretowany. Jest to jednak dowód na to, że uległość wobec nałogu osób wykorzystywanych w dzieciństwie świadczy o związku między stresem, a uzależnieniem.
Walkę z uzależnieniem zacznij od stresu
Chociaż sam stres nie jest bezpośrednią przyczyną nałogu – w końcu każdy z nas przeżywa stres, a nie każdy jest uzależniony – z pewnością jest jednym z istotnych czynników wpływających na uległość wobec substancji psychoaktywnych. W związku z tym tak ważne jest, by w trakcie procesu terapeutycznego zadbać o właściwe mechanizmy radzenia sobie ze stresem. W konsekwencji możliwe jest uniknięcie cierpienia nie tylko swojego, ale też ich bliskich.
Oto kilka podstawowych narzędzi do radzenia sobie ze stresem:
Dzięki terapii ze mną poznasz różne strategie i narzędzia, które są istotne dla zapewnienia zdrowszego sposobu radzenia sobie ze stresem. Nigdy nie jest za późno na opanowanie szkodliwych mechanizmów, które Tobą kierują. Zadzwoń lub napisz do mnie.