W dzisiejszych czasach marihuana stała się jedną z bardziej popularnych używek. Wiele osób korzysta z niej regularnie, nie zastanawiając się nad ewentualnymi skutkami jej nadużywania. Panuje mylne przeświadczenie, że jej wpływ na zdrowie jest zupełnie obojętny.
Marihuanę zalicza się do tzw. miękkich narkotyków, co oznacza, że nie może ona uzależnić fizycznie, lecz jej główny składnik, THC – czyli tetrahydrocannabinol, ma działanie silnie psychoaktywne, szybko przedostaje się do mózgu i zaczyna na niego oddziaływać. Najczęściej powoduje uczucie relaksu, euforię, znacząco wpływa na percepcję.
Odnotowano, że marihuana oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy, może przyczynić się do:
Regularne stosowanie marihuany może doprowadzić do uzależnienia psychicznego.
Osoba uzależniona może cierpieć z powodu zaburzeń snu, koncentracji, pamięci, refleksu. Dopada ją apatia, brak chęci do podjęcia jakichkolwiek działań. Uporczywy kaszel, ból krtani, częste napady bólu głowy. Zaczyna izolować się od innych ludzi. Marihuana palona w młodym wieku może wyraźnie przyczynić się do problemów z nauką.
Jeśli czujesz, że chęć zapalenia skręta jest coraz częstsza i silniejsza, a Ty wpadasz w złość i frustrację, gdy nie możesz tego zrobić – może to oznaczać początek problemu uzależnienia. Próby odstawienia narkotyku mogą powodować różnego rodzaju zaburzenia psychotyczne: omamy wzrokowe, napady lęku, złości, częste zmiany nastroju, paranoję.
Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie psychoterapii. Nigdy nie jest za późno, by pomóc sobie samemu. Gdy czujesz, że nadszedł czas na zmiany. Jestem tu, by Ci pomóc.