Odczuwasz ciągłą i niepohamowaną potrzebę robienia zakupów? Tracisz kontrolę nad swoimi wydatkami? Możliwe, że wpadłeś w szpony zakupoholizmu. Zakupoholizm, lub inaczej shopoholizm, to właściwie całkiem nowe zjawisko charakterystyczne dla nadmiernego konsumpcjonizmu XXI wieku. Z roku na rok dotyczy coraz większej ilości osób. Większość z nas lubi zakupy i oczywiście nie każdy konsument staje się zakupoholikiem.
Kiedy zostałeś złapany w sidła błędnego koła uzależnienia – nabywasz niepotrzebne produkty, co wprawia Cię chwilowo w lepszy nastrój, ale uświadamiasz sobie bezcelowość zakupów i masz wyrzuty sumienia. Pojawiają się symptomy depresyjne, które popychają Cię w stronę kompulsywnych zakupów, by zredukować frustrację. Problem pojawia się, gdy zakupy służą do zredukowania wewnętrznych problemów, gdy próbujesz podnieść poczucie własnej wartości poprzez nadmierny konsumpcjonizm.
Jest to problem zarówno mężczyzn jak i kobiet, ludzi w każdym wieku i o zróżnicowanych pozycjach społecznych. Bardzo trudno jest oprzeć się chęci kupowania nowych rzeczy, szczególnie, gdy jest się bombardowanym zachęcającymi reklamami praktycznie na każdym kroku.
Czy wiesz jak rozpoznać kiedy zaczyna się problem uzależnienia od zakupów?
Wyjście poza błędne koło uzależnienia wymaga pomocy specjalisty. Problem często leży głęboko w psychice pacjenta i psychoterapeuta może pomóc w dotarciu do jego rdzenia.
Razem jesteśmy w stanie odnaleźć inne sposoby reagowania na stres i zmienić błędne schematy myślenia. Nigdy nie jest za późno na udzielenie sobie pomocy.