Uzależnienie jest pułapką, z której samodzielne wyjście jest czasem zupełnie niemożliwe. Towarzyszące mu stany lękowe, często depresja i trudne do zniesienia nastroje działają destrukcyjnie na Twoje życie, dlatego zgłoszenie się po pomoc jest tak ważne. Droga do wolnego od używek życia jest długa i trudna, wobec czego każde wsparcie będzie zawsze na wagę złota. Będą Cię dopadać gorsze momenty, ale jeśli dowiesz się o nich więcej, będzie Ci łatwiej podjąć z nimi skuteczną walkę.
Podjęcie walki o możliwość decydowania o tym, co przyjmujesz, a czego nie ze względu na swoje zdrowie, jest najważniejszym krokiem w Twoim życiu. Niestety, kiedy już rozpoczniesz konsekwentne działanie w kierunku całkowitego odstawienia używek, będą Cię nachodzić momenty, w których będzie Ci wyjątkowo trudno. To tak zwany głód.
Głód w uzależnieniu to potrzeba, która swoją intensywnością potrafi wyprzeć wszystkie inne potrzeby, a w skrajnych przypadkach również i rozsądne postępowanie. To bardzo silne pragnienie przyjęcia substancji, od której w stanie trzeźwego umysłu chcesz się odsunąć jak najdalej. To intensywne myślenie o danej używce, potężna chęć odczucia przyjemności w wyniku jej przyjęcia, czy też kompulsywne pożądanie, aby mieć to tu i teraz.
Kiedy następuje moment, w którym Twój organizm zaczyna odczuwać brak używki, którą w przeszłości miał dostarczaną na zawołanie i często w nieprzerwany sposób, zaczynasz odczuwać dyskomfort i swoisty niepokój. Do najbardziej powszechnych objawów głodu w uzależnieniu można zaliczyć:
Kiedy odstawienie używki trwa dłużej, mogą pojawić się bóle, najczęściej głowy, wymioty, podwyższone ciśnienie krwi i objawy od strony układy nerwowego, takie jak zawroty głowy, czy halucynacje i omamy.
Każdy przypadek jest inny, jeśli jednak odczuwałeś kiedykolwiek któryś z takich objawów, prawdopodobnie borykałeś się właśnie z tym problemem. Czy wiesz jednak, dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź jest w zasadzie bardzo prosta. Różne sytuacje w życiu sprawiają, że zaczynasz zażywać substancje okresowo poprawiające Ci nastrój, ograniczające pojawiający się ból różnego pochodzenia, zapewniające Ci „więcej energii”. Niestety często bardzo łatwo jest minąć delikatną granicę, między chwilową pomocą, a kompletną zmianą trybu życia. Wtedy zaczynasz zażywać coraz więcej wspomagającej substancji, a Twój organizm zaczyna się do niej przyzwyczajać. Zaburzasz jego pracę i powoli Twoje prawidłowe funkcjonowanie na co dzień zaczyna opierać się na przyjmowanej używce.
Głód pojawia się w momencie, w którym przerwa w przyjmowaniu danej substancji jest zbyt długa – organizm zaczyna się jej domagać, bo mu jej brakuje. Głód pojawia się zwykle wtedy, gdy jesteś przemęczony, zestresowany, czy też chorujesz. Twój organizm jest chory i wytłumaczenie mu, że przyjmowanie danej substancji jest złe, zajmie trochę czasu. Musisz go zresetować, przywrócić do stanu sprzed uzależnienia. A w tym może Ci pomóc psychoterapeuta, który wie, co robi.