Uzależnienie od seksu można określić inaczej jako kompulsywne angażowanie się w zachowania seksualne pomimo negatywnych konsekwencji. Co więcej, jest to zachowanie, które jest raczej stresujące niż satysfakcjonujące. Chociaż uzależnienie od seksu nie zawsze jest uznawane za uzasadnioną diagnozę, ma realne konsekwencje, w tym negatywny wpływ na związki i samopoczucie. Po czym rozpoznać, że masz problem?
Czym jest uzależnienie od seksu?
Przede wszystkim osoba uzależniona od seksu nie jest w stanie kontrolować swojego zachowania, nawet jeśli negatywne konsekwencje są oczywiste (lub nawet prawdopodobne), chyba że nastąpi jakieś zdarzenie interweniujące. W rezultacie mogą ucierpieć relacje osobiste i zawodowe. Osoby takie mogą okłamywać ludzi, zdradzać bliskich i uprawiać seks za pieniądze. Narażają się przy tym na zakażenia przenoszone drogą płciową, jak np. HIV. Mimo świadomości narażenia nie są w stanie powstrzymać swoich impulsów seksualnych.
W przeciwieństwie do osoby ze zdrowym popędem seksualnym, osoba uzależniona od seksu spędza nieproporcjonalnie dużo czasu na poszukiwaniu seksu lub angażowaniu się w niego, jednocześnie ukrywając tę aktywność przed innymi. Osoby uzależnione od seksu często będą używać seksu jako formy ucieczki od innych problemów emocjonalnych i psychologicznych, w tym stresu, lęku, depresji i izolacji społecznej.
Na czym polega trudność tego uzależnienia?
W przeciwieństwie do zażywania substancji psychoaktywnych czy nadużywania alkoholu, seks z punktu widzenia biologicznego jest elementem życia, tak jak jedzenie. Popęd seksualny jest wdrukowany w nasze funkcjonowanie jako ludzi. Pomaga w osiągnięciu celu, jakim jest prokreacja. Tak więc seks nie jest czymś, co wielu ludzi może porzucić, zwłaszcza jeśli chcą mieć dzieci i związki w tradycyjnym pojmowaniu. Natomiast w leczeniu uzależnienia od seksu podstawą jest powstrzymywanie się od seksu przez określony czas.
Ponadto, może pojawić się problem w obrębie relacji związany z faktem, iż jedna osoba może mieć inny popęd seksualny od drugiej. W rezultacie partner lub partnerka może uważać zachowanie drugiej osoby za kompulsywne seksualnie tylko z powodu wyższego libido.
Symptomy uzależnienia od seksu
Osoby przejawiające kompulsywne zachowania seksualne mogą skupiać się na różnych praktykach seksualnych. Niektórzy ludzie mogą odczuwać przytłaczającą potrzebę masturbacji, podczas gdy inni mogą odczuwać przymus współżycia seksualnego z kilkoma różnymi partnerami dziennie. W związku z tym kryteria diagnostyczne są często niejasne i subiektywne. Oficjalnie nie istnieje diagnoza uzależnienia od seksu.
Jednakże zasugerowano kilka cech charakterystycznych wspólnych dla tego zaburzenia:
Należy pamiętać, że czerpanie przyjemności z aktywności seksualnej nie jest oznaką uzależnienia od seksu. Seks to zdrowa, ludzka czynność i cieszenie się nim jest normalne.
Jeśli rozpoznajesz u siebie przynajmniej 3 z wymienionych wyżej symptomów, zgłoś się do mnie.