Czy jeden kieliszek może zaszkodzić?
Alkohol to jedna z najbardziej popularnych substancji psychoaktywnych na świecie, znajduje się w czołówce czynników ryzyka, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. W Europie spożywanie alkoholu ma bardzo silne podłoże kulturowe, jego historia sięga tysięcy lat wstecz. Stał się łatwo i powszechnie dostępny, a jego konsumenci często zapominają, że nawet niewielkie jego ilości wpływają na zdrowie człowieka.
Działanie alkoholu na organizm człowieka
Każdy z nas jest inny i dlatego też każdy z nas inaczej reaguje na spożywanie alkoholu. Jego działanie zależy od różnych czynników, takich jak płeć, waga, szybkość wypijania alkoholu, poziom cukry we krwi, rodzaj trunku oraz tego, czy pijemy na pusty lub pełny żołądek. Jedno jednak jest pewne – alkohol wywiera wpływ na każdego, kto go spożywa. Pity w niewielkich ilościach potrafi odprężyć, wprawić w lepszy nastrój. Jednak każda kolejna porcja stanowi coraz większe ryzyko dla naszego zdrowia. Alkohol wchłania się najpierw w jamie ustnej, a następnie wnika do każdego kolejnego fragmentu przewodu pokarmowego, przez co dostaje się do prawie wszystkich płynów ustrojowych organizmu – do krwi, moczu, śliny, żółci, a nawet do płynu mózgowo-rdzeniowego. Ewolucyjnie najmłodszy układ nerwowy jest najbardziej narażony na negatywne działanie alkoholu.
Efekty picia alkoholu
Większość z nas wie jak zachowuje się osoba pod wpływem alkoholu – ma problemy z wysławianiem się oraz panowaniem nad swoimi ruchami, funkcje logiczne i poznawcze zostają wyraźnie zaburzone, często też traci pamięć, a nawet przytomność. Są to chwilowe skutki picia alkoholu, należy jednak pamiętać, że regularne jego spożywanie prowadzi do poważnego uszkodzenia układu nerwowego. U większości osób uzależnionych od alkoholu dochodzi do zaniku komórek mózgowych, głównie w okolicy skroniowej i czołowej, co z kolei prowadzi do poważnych zaburzeń pamięci, koncentracji, do zmian osobowości, nadpobudliwości, niemożności uczenia się oraz chronicznej bezsenności. Alkohol jest jednym z najsilniejszych znanych depresantów, a więc wyraźnie wpływa na spadek nastroju, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do stanów psychotycznych, otępienia, majaczenia lub paranoi. Jego neurotoksyczne działanie manifestuje się także w zaburzeniach czucia, niedowładzie kończyn, uszkodzeniu nerwu wzrokowego, a czasem nawet w ślepocie.
Alkohol a inne nawyki
Nie tylko układ nerwowy narażony jest na negatywne skutki picia alkoholu. Spożywany regularnie przyczynia się do powstawania poważnych chorób układu krążenia i serca, takich jak zawał, nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków oraz częstoskurcz komorowy. Alkoholicy często umierają z powodu niewydolności układu krwionośnego. Piciu z reguły towarzyszą także inne niezdrowe nawyki, takie jak palenie papierosów, brak aktywności fizycznej czy fatalna dieta. Wszystko to razem stanowi ogromne przeciążenie dla organizmu, z którym ten nie zawsze jest w stanie sobie poradzić. Nie możemy także zapomnieć o szkodliwym działaniu alkoholu na błony śluzowe. Substancja ta dosłownie niszczy narządy układu pokarmowego, prowadzi do poważnych schorzeń, w tym licznych nowotworów. Alkohol to także morderca trzustki i wątroby, szczególnie gdy łączy się go z lekami przeciwbólowymi takimi jak paracetamol.
Droga do uzależnienia od alkoholu
Długotrwałe i intensywne spożywanie alkoholu to prosta droga do uzależnienia, poważnej choroby, która nie tylko niszczy zdrowie, lecz także relacje międzyludzkie. Rozbija rodziny, a czasem i całe społeczności. Najczęściej zaczyna się od jednego kieliszka wypitego w towarzystwie. Ten wprowadza w przyjemny nastrój, mamy ochotę na następny i szybko zapominamy, że konsekwencje picia mogą być poważne lub nawet tragiczne. Każdy alkoholik tak rozpoczynał swoją podróż. Praca nad uzależnieniem wymaga fachowej pomocy, jest to długa i kręta droga. Dlatego warto rozważyć czy ten jeden kieliszek wart jest swojej ceny.