Syndrom Otella to poważne zaburzenie psychiczne, które często pojawia się z powodu nadużywania alkoholu. Kim był Otello? W szekspirowskiej tragedii Otello owładnięty chorobliwą zazdrością, podsycaną przez swego chorążego Jagona, morduje ukochaną żonę, a następnie popełnia samobójstwo. Współczesny Otello także płonie z zazdrości, nie potrzebuje jednak niczyich podszeptów, by popadać w coraz większą paranoję. Nadużywanie alkoholu niszczy zdrowie psychiczne, a jednym z zaburzeń, z jakim zmagają się chorzy, jest właśnie chorobliwe, patologiczne przekonanie o niewierności partnera lub partnerki, zwane także obłędem alkoholowym. Dzieje się tak, ponieważ osoba uzależniona odczuwa strach przed odrzuceniem oraz ma bardzo zaniżone poczucie własnej wartości.
Syndrom Otella najczęściej dotyczy mężczyzn, lecz mogą na niego zapaść także kobiety. Osoba, będąca w związku z kimś skrajnie zazdrosnym, na każdym kroku musi mierzyć się z próbami ograniczania jej wolności osobistej. Nie ważne czy pójdzie sama do sklepu, czy spotka się ze znajomymi, ładnie się ubierze – dla chorego każde zachowanie partnerki wydaje się podejrzane. Jeśli zauważy, że jest ona w dobrym humorze, będzie to dla niego dowód jej zdrady. Chory buduje system urojeń, a w jego centrum umieszcza „niewierną” ukochaną. Zaczyna jej grozić, sprawdzać telefon, śledzić aktywność w mediach społecznościowych, stosować przemoc fizyczną i psychiczną. Uśmiechnięcie się do obcego mężczyzny na ulicy może wywołać lawinę złości. Alkoholik wszędzie dostrzega kochanków swojej partnerki. Pomimo, że ona stara się tłumaczyć ze swojego zachowania, dostarcza mu dowodów wierności, do chorego nie docierają żadne racjonalne argumenty. Dla niego brak dowodów to po prostu oznaka przebiegłości ukochanej. Z powodu patologicznej zazdrości obydwoje przeżywają katusze, lecz on widzi winę tylko po jej stronie, nie dostrzega, że problem wynika z jego własnych zaburzeń.
Ponieważ często prowadzi do przemocy. Osoba uzależniona od alkoholu nie potrafi kontrolować swoich emocji, łatwo wpada w złość, która zamienia się w agresję. Jeśli dochodzi do tego patologiczna zazdrość, wszystkie te negatywne emocje skierowane są w stronę partnerki, a czasem także jej otoczenia. Oficjalnie uważa się, że to właśnie zazdrość jest główną przyczyną przemocy fizycznej w małżeństwie. Syndrom Otella powoli niszczy zdrowie psychiczne partnerki lub partnera osoby chorej, może prowadzić do depresji, a w skrajnych przypadkach nawet do samobójstwa.
Droga do wyzdrowienia to niezwykle żmudny i skomplikowany proces, w którym niezbędna jest pomoc ze strony specjalisty. Pierwszym ważnym krokiem powinna być psychoterapia uzależnień. To alkohol (a także inne substancje odurzające) podsyca w chorym skrajne uczucie zazdrości. Wyleczenie z syndromu Otella może okazać się ogromnie trudne i zająć sporo czasu. Wynika to z faktu, że chory zwyczajnie nie wierzy, że cierpi z powodu takiego zaburzenia i ciężko udowodnić mu absurdalność jego zachowania. Początkowe próby leczenia mogą nawet wzmocnić przekonanie o niewierności partnerki. Dlatego w takim przypadku konieczne jest wsparcie doświadczonego psychoterapeuty.